Z twórcą i administratorem grupy Pracownicy Budżetówki. Grupa zrzesza ponad 17 tys. pracowników z całej sfery budżetowej, na której można znaleźć wiele przydatnych. informacji. Jest już nas ponad 17 tys. członków grupy z różnych branż sfery budżetowej – mówi administrator grupy.
Grupa FB: Pracownicy Budżetówki
Darek Kadulski: To może dobry moment, by spróbować coś więcej przekazać ludziom o Waszej Grupie? Chętnie bym się dowiedział coś więcej o tym, jak zrodził się pomysł do stworzenia grupy, kto za nim stoi.
Admin G „PB”: Pomysł na utworzenie grupy pojawił się, gdy miałem pewien problem zawodowy. Wówczas również byłem pracownikiem sądu. Chciałem uzyskać poradę, jednak w sieci nie mogłem znaleźć stosownej informacji. Byłem świeżym pracownikiem. W związku z tym wpadłem na pomysł, aby stworzyć taką grupę. Po kilku dniach zobaczyłem jak świetnie grupa wkupiła się w środowisko pracowników budżetówki.
Grupa istnieje od 8 grudnia 2018 roku. Zaczęło się od kilku osób, które prężnie działały na grupie. Informowałem o istnieniu grupy na różnych forach tematycznych, grupach związków zawodowych itp. Po czym uzyskaliśmy efekt na grupie, gdzie znajdziemy pracowników budżetówki praktycznie z każdej sfery zawodowej – zaczynając od sądu, urzędów skarbowych, urzędów miast i gmin, wojsko, policja, straż, mops, gops itp.
D.K.: Mam wrażenie, że to właśnie młodsza kadra w jednostkach sektora finansów publicznych sięga po takie pomysły. Łamie rutynę i szuka nowych rozwiązań.
A GBP: To prawda, jestem młodą osobą, mam 28 lat. Szukam nowych rozwiązań i jak widać taka forma się znakomicie przyjęła. Grupa jest bardzo merytoryczna, wystarczy przejrzeć kilka ostatnich postów.
D.K.: Zauważyłem to. Ten temat mnie interesuje, bo kolejne pokolenia mają inne cechy i to będzie wpływało na to, jak będzie w przyszłości wyglądała budżetówka i kto w ogóle będzie w niej pracował, jak będą wyglądały sądy i urzędy, gdy trzonem kadry będą młode pokolenia – dzisiaj (moim zdaniem niesłusznie) nazywane roszczeniowymi.
A GBP: To prawda, ja też przede wszystkim chcę zmienić stereotyp pracowników budżetówki. Na swojej grupie chcę pokazać jak ważny jest pracownik budżetówki, pomocny, a zarazem profesjonalny. Kadra pracowników to w większości wykwalifikowane osoby z wieloletnim doświadczeniem, które podchodzą profesjonalnie do interesantów. Tworzymy też drugi projekt o nazwie „Urzędnikiem jestem”. Warto sprawdzić tą pozycję w wyszukiwarce Facebooka.
D.K.: A jak z dystansu widzisz realia pracy w sądownictwie?
A GBP: Praca w sądownictwie moim zdaniem robi bardzo duży krok do przodu. Znaczącym problemem są braki kadrowe – za mało pracowników, a obowiązki są nierównomiernie rozkładane na poszczególnych. Myślę, że potrzeba sporo pracy, aby ułożyć to wszystko od nowa.
D.K.: A obserwując użytkowników grupy widzisz jakieś różnice między sądami a innymi jednostkami sektora finansów publicznych?
A GBP: Wiadomo, każda praca ma swoje wady i zalety. To, co nas łączy, to z pewnością niskie zarobki. A różnice: to na pewno charakter pracy, ponieważ każdy urząd ma innych zwierzchników (różne ministerstwa).
D.K.: I jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi, ale tak szczerze – jak postrzegasz związki zawodowe w jednostkach sektora finansów publicznych?
A GBP: Bardzo pozytywnie odbieram związki zawodowe i szanuje ich pracę. W końcu walczą o pracownika i o ich prawa.
D.K.: Dziękuję za rozmowę.
A GBP: Dziękuję bardzo. Serdecznie zachęcam do dołączenia do naszej grupy!