26 lipca 2017
Pani Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów
Pan Mateusz Morawiecki – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju i Finansów
Pan Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny
Szanowni Państwo,
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa z dużym niezadowoleniem przyjęła informację o planach zamrożenia w 2018 roku wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
Nie akceptujemy sytuacji, w której płace pracowników sądów mają być zamrożone, przy jednoczesnej niezwykle dobrej sytuacji gospodarczej (z danych podanych przez resort finansów wynika, że po pierwszym półroczu 2017 roku jest blisko 6 miliardów złotych nadwyżki w budżecie). Domagamy się zatem sprawiedliwego podziału efektów wzrostu gospodarczego, o czym zapewniała w swoim orędziu Pani Premier Beata Szydło.
Wskazujemy także, że to na szeregowych pracownikach sądów spoczywać będzie w głównej mierze praca związana z wdrażaniem aktualnych oraz planowanych reform wymiaru sprawiedliwości. Sukces skutecznych zmian polskiego sądownictwa zależeć bowiem będzie w podstawowej mierze od zaangażowania pracowników sądów.
Wnosimy jednocześnie o równe traktowanie wszystkich pracowników wymiaru sprawiedliwości – nie akceptujemy i nie godzimy się z sytuacją, w której jedne grupy (sędziowie, asesorzy i referendarze), są traktowane w sposób uprzywilejowany i otrzymują coroczne, automatyczne podwyżki wynagrodzeń, zaś pracownikom sądów, którzy także wykonują ciężką i odpowiedzialną pracę na rzecz wymiaru sprawiedliwości, odmawia się podwyżek wynagrodzenia.
Informujemy, że w sytuacji zamrożenia wynagrodzeń pracowników sądów w 2018 roku organizacja związkowa w sposób adekwatny okaże swoje niezadowolenie.
Z poważaniem,